Intrygująca Arabia Saudyjska i jej atrakcje

arabia saudyjska

Arabia Saudyjska, a właściwie Królestwo Arabii Saudyjskiej leży na Półwyspie Arabskim, w zachodniej Azji, graniczy z Irakiem, Kuwejtem, Jordanią, Omanem, Katarem, Jemenem oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Co ciekawe, Arabia Saudyjska jest 13 największym państwem świata oraz jest to jeden z „najsuchszych” krajów na świecie. Europejczykom nieco ciężko, na początku przyzwyczaić się do braku zieleni oraz do panujących tu temperatur. Przez większość miesięcy panują tu upały powyżej 30 stopni C. Wszystko dookoła pokrywa pustynny pył, dlatego też Arabię Saudyjską nazywa się „beżowym krajem”.  Wycieczka do Arabii Saudyjskiej, przeniesie Was do magicznego i niepowtarzalnego miejsca na ziemi.

Arabia Saudyjska największe atrakcje

Rijad

Rijad to stolica Arabii Saudyjskiej i zarazem jedno z najnowocześniejszych metropolii w Azji. W arabskim języku słowo Rijad oznacza „miejsce drzew i ogrodów”. Co więcej, jest to miasto, w którym obok zabytków, stoją wysokie strzeliste budynki najsłynniejszych architektów na świecie. Do najciekawszych atrakcji w Rijadzie należy między innymi Fort Masmak, który został zbudowany w 1865 roku. Jest to potężna forteca z czterema wieżami strażniczymi, która odegrała ważną rolę podczas zjednoczenia Arabii Saudyjskiej. Kolejnym wartym uwagi miejscem jest nowoczesne Muzeum Narodowe z bardzo ciekawymi wystawami stałymi dotyczącymi historii Arabii czy arabskimi krajami.

Dżudda

Dżudda to miasto leżące w zachodniej części Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym, w prowincji Mekka, które nazywane jest również „Bramą do Mekki”. Wycieczka do Arabii Saudyjskiej nie będzie pełna bez odwiedzenia tego miejsca. Jest to ważny port pasażerski oraz główny port handlowy Arabii nad Morzem Czerwonym. W mieście Dżudda warto zwrócić uwagę na wyjątkowe Meczety, w tym jeden, który jest symbolem miasta – Meczet Fatima Al-Zahra, nazywany jest również „Pływającym Meczetem”, ponieważ zbudowano go na palach wbitych w dno morza. Warto również przespacerować się nadmorską promenadą Corniche, która uznawana jest za największą atrakcję miasta. Na uwagę zasługuje również, Muzeum Abdul Raouf Khalil, które zawiera w sobie ekspozycje dotyczące historii miasta oraz cywilizacji arabskiej.

Al-Ula

Al-Ula jest to miasto oraz oaza w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej, która utożsamiana jest biblijnym Dedanem, czyli z żydowską osadą, która słynęła z handlu mirrą i kadzidłem. Najstarszą część Al-Ula stanowi labirynt wąskich uliczek, które dawniej tętniły życiem, a obecnie są ogromną atrakcją turystyczną.

Mada’in Salih

Mada’in Salih to kolejne miejsce, które warto odwiedzić podczas wycieczki do Arabii Saudyjskiej. Położone jest w historycznej krainie- Hidżaz, około 20 km od miasta i oazy Al-Ula. Największą atrakcją tego miejsca jest kompleks 111 monumentalnych królewskich grobowców, które powstały prawdopodobnie w okresie między I wiekiem p.n.e. I wiekiem n.e. Większość królewskich grobowców zdobią bogate fasady. Co ciekawe, stanowisko archeologiczne w Mada’in Salih, w 2008 roku wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako 1 obiekt w całej Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska kusi nie tylko piękną pogodą, ale i zabytkami oraz kulturą jakże inną od tej spotykanej w Europie. Dla Europejczyków jest to wciąż mało znane arabskie państwo, które zasługuje na poznanie historii tego miejsca oraz odkrycie atrakcji turystycznych.

redakcja serwisu

Related posts

Dodaj komentarz