Idealna gra wakacyjna w wodzie! Zagraj w waterpolo!

gra wakacyjna

Jeśli lubisz gry zespołowe i kochasz wodę, idealnym sportem dla Ciebie będzie waterpolo, czyli piłka wodna. Nie cieszy się tak dużą popularnością jak piłka nożna jednak istnieje grono jej zagorzałych fanów. Waterpolo to nie tylko sport dla zawodowców, ale także doskonała forma spędzenia czasu na wakacjach z rodziną czy znajomymi. Dlatego na naszym portalu turystycznym poznasz zasady piłki wodnej!

Na czym polega waterpolo?

W meczu piłki wodnej uczestniczą dwie 7-osobowe drużyny, w tym jeden bramkarz. Gra odbywa się w basenie minimum 180 cm głębokości, a boisko musi mieć wymiary 20x30m. Rozgrywka trwa 4 kwarty po 8 minut każda, a po 2 kwartach następuje 3-minutowa przerwa. Zwycięża zespół, który zdobędzie jak najwięcej bramek. Jeżeli w czasie meczu dojdzie do remisu, następuje dogrywka składająca się z 2 kwart po 3 minuty każda. Jeśli nadal nie zostanie wyłoniony zwycięzca następuje seria rzutów karnych po 5 dla każdej z drużyn z odległości 5 metrów od bramki. W profesjonalnej rozgrywce, gracze nie mogą dotykać dna basenu stopami, a piłka może być dotykana tylko jedną ręką. Pozwala się na zdobywanie bramek za pomocą pięści. Dla graczy dozwolone są po 2 przewinienia, a za następne przewinienie zawodnik może trafić do tzw. pola wykluczenia. Niesportowe zachowania, takie jak kopanie czy uderzanie rywala także powoduje eliminacje z gry.

Piłka do waterpolo

Gra w waterpolo wymaga odpowiedniego sprzętu. Jednym z najważniejszych jest piłka, która wyglądem przypomina piłkę do siatkówki. W sklepach Decathlon dostępne są w kilku rozmiarach, który powinien być dostosowany do wieku uczestników rozgrywki. Jej średnica powinna mieć minimum 21,6 cm a maksymalnie 22,6 cm. Wszystkie piłki do waterpolo powinny być miękkie. Swobodne unoszenie się piłki na wodzie umożliwiają materiały użyte do jej wykonania, które powinny być odporne na chlor obecny w basenach. Faktura piłki do waterpolo powinna umożliwiać mocny uchwyt oraz uniemożliwiać ślizganie się piłki.

Co jeszcze może się przydać?

Sprzęt do waterpolo to nie tylko piłka. Ważne są odpowiednie elementy boiska, ale także czepki i stroje do gry, które mogą ułatwiać grę piłkę wodną. Dobrze jest, aby kostium kąpielowy był jednoczęściowy, co pomoże uniknąć wpadki podczas meczu. Ważny jest jego opływowy kształt, które wspomaga sprawną rozgrywkę i zapewnia swobodę ruchu oraz daje maksymalny komfort. W zależności od miejsca rozgrywki przydatne mogą okazać się także odpowiednie buty, które chronią przed kamienistym dnem. Kolejną rzeczą, która może okazać się przydatna jest czepek, w celu ochrony włosów przed wodą, szczególnie na basenie. Jeśli jesteśmy posiadaczami wrażliwych oczu warto jest również postawić na okulary do pływania.

Historia gry w waterpolo sięga końca XIX wieku, kiedy przepisy do gry opracował Wiliam Wilson w 1876 roku. W Polsce powstaje coraz więcej klubów waterpolo, które przygotowują do profesjonalnej rozgrywki, jednak czy na wakacjach musimy grać profesjonalnie? Ważne, aby posiadać odpowiedni sprzęt i już można aktywnie spędzać czas na wakacjach z rodziną czy ze znajomymi, świetnie się przy tym bawiąc.

redakcja serwisu

Related posts

Dodaj komentarz