6 najpopularniejszych zabytków w Polsce!

Zabytki w Polsce

Interesujesz się historią? Planujesz urlop w Polsce i zastanawiasz się dokąd tym razem pojechać? Lubisz zwiedzać zabytki? Sprawdź kilka naszych propozycji!

Kopalnia Soli w Wieliczce

Znajduje się około 14 km na południowy wschód od Krakowa. Turyści mogą ją zwiedzać od 1722 roku. Dziś jest jedną z najpopularniejszych polskich atrakcji. To podziemny labirynt tuneli i komór, około 300 km rozmieszczonych na dziewięciu poziomach, z których najgłębszy znajduje się 327 metrów pod ziemią. Warto zaznaczyć, że podczas dwugodzinnej wycieczki z przewodnikiem można zobaczyć tylko niewielką część. Jeśli odwiedzasz kopalnię soli po raz pierwszy, wybierz standardową trasę turystyczną. Dzięki temu zobaczysz główne atrakcje. Następnym razem zdecyduj się na wciągającą trasę „górniczą”.

Zabytki

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu był politycznym i kulturalnym sercem Polski w XVI wieku. Obecnie jest jednym z największych symboli tożsamości narodowej. Składa się z pięciu odrębnych działów: Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Komnaty Państwowe, Prywatne Apartamenty Królewskie, Zaginiony Wawel oraz Wystawa Sztuki Orientalnej.

Zamek w Lublinie

W malowniczym zamku mieści się obecnie Muzeum Lubelskie z bogatą kolekcją dzieł sztuki, wśród których wyróżnia się monumentalna “Unia Lubelska” Jana Matejki. Warto również odwiedzić kaplicę z bizantyjskimi freskami i wystawami prezentującymi zbiory numizmatyki, militariów, sztuki zdobniczej, archeologicznej i etnograficznej.

Budynek z XIV nie zachował się do dnia dzisiejszego. Znane nam mury zamku powstały w latach 20 XIX wieku, stąd ich renesansowy charakter. Po odbudowie zamek przez 130 lat pełnił funkcję więzienia, po czym przeprowadzono prace adaptacyjne i przekazano go na cele muzealne.

Kościół Mariacki w Krakowie

Na liście krakowskie zabytki nie mogło zabraknąć Kościoła Mariackiego. Jedną z głównych atrakcji wnętrza bazyliki jest drewniany, długi na 12 metrów, XV-wieczny ołtarz autorstwa Wita Stwosza. Można tutaj zobaczyć ponad 15 rzeźbionych postaci. Kościół Mariacki to jeden z najbardziej reprezentatywnych symboli stolicy Małopolski i warto go odwiedzić. Obecnie co godzinę można usłyszeć Hejnał Mariacki. Melodia jest zawsze gwałtownie przerywana, by upamiętnić trębacza, który zginął, gdy próbował zaalarmować mieszkańców, że Kraków jest oblężony.

Zabytki

Pałac w Wilanowie

Znajduje się 10 km na południe od centrum miasta, powstał na zlecenie króla Jana III Sobieskiego w 1677 roku. Na przestrzeni wieków zmieniał właściciela kilkukrotnie. Do 2020 roku trwa renowacja drugiego piętra pałacu, ale w międzyczasie można zwiedzać wspaniałe sale na parterze. Zamek, park i otaczająca go zabudowa reprezentują szczyt polskiego baroku.

Muzeum Zamkowe w Łańcucie

W 1641 roku książę Stanisław Lubomirski przekształcił XIV-wieczny łańcucki dwór obronny w wielką fortecę i rezydencję. Teraz muzeum możesz zobaczyć z przewodnikiem lub audio przewodnikiem. Do najważniejszych atrakcji należą XVII-wieczna Wielka Sala, renesansowy korytarz wschodni, Wielką Sień, Salę pod Zodiakiem i Pokój Narożny w stylu rokoko.

redakcja serwisu

Related posts

Dodaj komentarz