Najważniejsze zabytki w województwie opolskim. Co zwiedzić w okolicy Opola?

Zabytki na ziemi Opolskiej

Choć opolskie jest najmniejszym z województw, bogata historia Opolszczyzny sięgająca czasów piastowskich, a także duże zurbanizowanie regionu zachęcają do samodzielnego odkrywania miejscowych zabytków. Jeżeli planujesz wycieczkę do południowo-zachodniej i chciałbyś poznać najciekawsze atrakcje na turystycznej mapie Opolszczyzny, to dobrze trafiłeś – specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy przegląd trzech najważniejszych zabytków województwa opolskiego!

Zamek w Brzegu, czyli dolnośląski Wawel

Opolszczyzna może pochwalić się licznymi zamkami, które wydają się być żywcem wyjęte z filmów Disney’a. Jedną z takich budowli jest wzniesiony w XIII wieku Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, który aż do XVIII wieku stanowił siedzibę książąt śląskich. Ze względu na wewnętrzny dziedziniec, który pełen jest barokowych krużganków, zamek w Brzegu bywa nazywany dolnośląskim Wawelem. Paralele z krakowską twierdzą nie kończą się zresztą w warstwie architektonicznej – na terenie brzeskiej fortecy mieści się Muzeum Piastów Śląskich, które nie tylko kataloguje dzieje samego zamku oraz jego władców, ale także stanowi ważne centrum lokalnej kultury. Instytucja regularnie organizuje pikniki historyczne, turnieje rycerskie oraz festiwale średniowiecznej muzyki. Wizyta na takim wydarzeniu to świetna okazja przeżycia niezapomnianej przygody z żywą historią.

Zamek w Mosznej – polski Hogwart

O ile brzeska forteca kojarzy się raczej z Wawelem, o tyle zamek w Mosznej pod względem architektonicznym przypomina raczej Hogwart. Został on wzniesiony został w XVIII wieku, a od 1896 roku stanowił siedzibę miejscowych potentatów przemysłowych. Ze względu na brak umocnień obronnych zamek bywa także określany jako pałac w Mosznej. Na jego terenie mieści się obecnie luksusowy hotel, a także niewielkie muzeum, podczas zwiedzania którego można poznać skomplikowaną historię budowy pałacu, a także poznać związane z tym miejscem legendy. Pałac w Mosznej jest idealnym miejscem na rodzinny wypad z dziećmi – wygląd zamku oraz dostępne na terenie hotelu atrakcje staną się dla najmłodszych niepowtarzalną okazją na przeniesienie się w magiczny świat baśni.

Podróż w przeszłość dzięki Muzeum Wsi Opolskiej

Obowiązkowym punktem planu zwiedzania Opola powinna być wizyta w miejscowym Muzeum Wsi Opolskiej, które jest de facto ogromnym skansenem przybliżającym codzienne życie na dawnej wsi. Na terenie muzeum znajduje się ponad 40 drewnianych, zabytkowych chatek drewnianych. Wewnątrz nich zapoznać się można z dawnymi sprzętami domowymi i wyposażeniem używanym przez okolicznych chłopów do prowadzenia gospodarstw rolnych. Zwiedzanie skansenu najlepiej jest odbyć w towarzystwie przewodnika, który ubarwi miejscowe zabytki opowieściami na temat życia codziennego na opolskiej wsi.

Choć przedstawiliśmy trzy najważniejsze zabytki województwa opolskiego, w okolicy znaleźć można liczne atrakcje turystyczne, które może i są mniej znane, ale mimo to wciąż warto jest je zwiedzić. Serdecznie zachęcamy do zejścia z utartego szlaku i odkrywania piękna Opolszczyzny na własną rękę! Zapraszamy także do odwiedzenia bloga utalentowanej Alicji, gdzie możecie znaleźć więcej podróżniczych inspiracji https://www.travelis.com.pl/category/europa/

redakcja serwisu

Related posts

Dodaj komentarz