Co warto zobaczyć w niemieckim Mannheim?

co zobaczyc w niemczech

Mannheim to miejscowość, leżąca w zachodniej części Niemiec. Co prawda nie posiada ona zbyt dużej powierzchni, ale za to kryje w sobie prawdziwe skarby. Jaka jest historia tego miasta i jakie miejsca warto odwiedzić?

Mannheim – historia i ciekawostki dotyczące miasta

Powstanie tej miejscowości datuje się na rok 764, kiedy to pojawia się pierwsza informacja o osadzie noszącej to miano. Prawa miejskie przyznano jej dopiero w 1607 roku. Od roku 1720 Mannheim staje się rezydencją elektorów Palatynatu. W 1803 miejscowość zostaje włączona do Badenii. Z ciekawostek na podkreślenie zasługuje fakt, że miejscowość tę odwiedził czterokrotnie słynny kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart. Jednak oprócz bogatej historii Mannheim warto odwiedzić również ze względu na ciekawą architekturę.

Mannheim – co warto zobaczyć?

zwiedzanie

Mannheim słynie z pięknej zabytkowej zabudowy z okresu baroku. Kwadratowa forma miasta należy do niezwykle intrygujących przykładów budownictwa. Stanowi też świetną atrakcję dla miłośników architektury. Wokół można podziwiać malownicze odrestaurowane kamieniczki oraz ponadczasowe formy niemieckiego budownictwa. Do wyjątkowo urokliwych miejsc należy zaliczyć stare miasto, zamek w Mannheim oraz muzeum techniki. Niezwykle atrakcyjnym miejscem jest również wieża telekomunikacyjna, z której rozciąga się malowniczy widok na całe miasto.

Stare miasto

Styl barokowy jest elementem charakterystycznym dla wielu miejsc w Mannheim. Typowym tego przykładem jest stare miasto. Wędrując po kwadratowych dzielnicach, można podziwiać odrestaurowane kamienice, w których da się odczuć ducha nowoczesnych czasów. Niewątpliwą atrakcją starego miasta jest ratusz oraz organizowane w jego pobliżu targi. Jednakże atrakcje w Mannheim na tym się nie kończą.

Zamek w Mannheim

Zamek w Mannheim jest drugim pod względem wielkości pałacem barokowym starego kontynentu. Pierwotnie był twierdzą i siedzibą księcia elektora w Palatynacie. Pałac, który możemy oglądać  obecnie, powstał na bazie tej twierdzy w XVIII wieku. To właśnie tutaj odbywały się liczne koncerty. Między innymi swoją muzykę prezentował tu Mozart. W północnej części pałacu znajduje się kościół z zabytkową kaplicą, zdobiona pięknymi freskami.

Muzeum Techniki

Do niezwykle ciekawych miejsc w Mannheim należy muzeum techniki. Można tu podziwiać jedną z największych kolekcji prywatnych aut w Niemczech. Do najciekawszych należy marka Bugatti, Kompressor-Mercedes oraz Maybach. Poza tym możemy podziwiać kilkaset motorów, samolotów, pojazdów wyścigowych i sportowych, a także lokomotywy, pojazdy wojskowe i użytkowe oraz silniki i wiele innych fascynujących eksponatów.

Widok na całe miasto – wieża telekomunikacyjna

Kolejnym ciekawy miejscem w Mannheim jest wieża telekomunikacyjna, z której możemy podziwiać całe miasto. Cała konstrukcja ma prawie 218 metrów wysokości. Na 120 metrze znajduje się taras widokowy i restauracja. Obserwowanie miasta z takiej wysokości, to prawdziwa uczta dla oka. W wieży znajdują się urządzenia łączności mikrofalowej oraz usług radiowych.

redakcja serwisu

Related posts

Dodaj komentarz