Jakie są rodzaje ubezpieczeń na życie?

ubezpieczenie na zycie

Życie i zdrowie to wartości nadrzędne dla wielu z nas. Zależy nam na tym, aby nasze życie upływało w spokoju i radości. Dlatego też wiele sytuacji staramy się przewidzieć lub im zapobiec. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się zadbać o bezpieczeństwo i przyszłość, zarówno swoją, jak i najbliższych, wybierając ubezpieczenia na życie. Jednak by mieć pewność, że podjęliśmy dobrą decyzję, warto wiedzieć, jaki rodzaj polisy będzie dla nas odpowiedni. Już teraz dowiedz się więcej.

Czym są ubezpieczenia na życie?

Na początek odrobina teorii. Ubezpieczenia na życie to bardzo popularny produkt, jednak czym tak naprawdę jest? To rodzaj dobrowolnej polisy, która umożliwia nam zabezpieczenie finansowe naszej najbliższej rodziny na wypadek naszej śmierci. Posiadanie tego rodzaju polisy to dobry wybór, jeśli chcemy mieć pewność, że na wypadek gdyby nas zabrakło, nasza rodzina nie pozostanie bez środków do życia.

Uzyskane w takiej sytuacji środki finansowe mogą być przeznaczone na spłatę istotnych zobowiązań (np. kredytów zaciągniętych przez osobę ubezpieczoną), utrzymanie poziomu życia czy dalszą edukację dzieci. Ubezpieczenia na życie mogą również pełnić funkcję inwestycyjną.

Ubezpieczenia na życie – rodzaje

Rozważając zakup takiej polisy przede wszystkim warto mieć świadomość, że nie istnieje jeden rodzaj ubezpieczeń na życie. Polisy mogą m.in. różnić się czasem trwania umowy, liczbą osób ubezpieczonych lub wiekiem, w którym możliwe jest przystąpienie do zakupu ubezpieczenia. Co więcej, mówiąc o rodzajach ubezpieczeń możemy wyróżnić:

 • ubezpieczenie na wypadek śmierci;
 • ubezpieczenie na życie i zdrowie;
 • ubezpieczenie na dożycie;
 • ubezpieczenie posagowe;
 • ubezpieczenie na życie z możliwością oszczędzania/inwestowania;
 • ubezpieczenie posagowe;
 • ubezpieczenie grupowe.

Jak nietrudno zauważyć, że lista rodzajów ubezpieczeń na życie jest dość długa. Dlatego też przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto mieć świadomość swoich potrzeb i dobrze zastanowić się, jaka forma polisy okaże się dla nas najbardziej opłacalna. Czy zależy nam również na zabezpieczeniu naszego zdrowia lub interesuje nas opcja z możliwością oszczędzania na dowolny cel? Może chcemy zabezpieczyć swoją przyszłość, aby nie obawiać się o jakość i komfort życia na emeryturze? W tej kwestii posiadamy wiele możliwości.

Ubezpieczenie na życie – podstawowe czy rozszerzone?

Jak wspomniano, główną funkcją polisy na życie jest wypłata środków rodzinie ubezpieczonego na wypadek jego śmierci. Zastanawiając się jednak nad wyborem tego ubezpieczenia, warto rozważyć wybór rozszerzonego wariantu. Dlaczego?

Warto mieć świadomość, że ubezpieczenie na życie może zabezpieczać również osobę ubezpieczoną na wypadek zdarzeń, które uniemożliwiają lub utrudniają jej powrót do pracy. Stąd rozszerzone warianty ubezpieczenia na życie mogą chronić nas w momencie:

 • wypadku drogowego;
 • hospitalizacji;
 • poważnego zachorowania;
 • uszczerbku na zdrowiu;
 • operacji.

Wybierając taką formę polisy mamy pewność, że niezależnie od zaistniałej sytuacji my oraz nasz rodzina otrzymamy niezbędne wsparcie.

redakcja serwisu

Related posts

Dodaj komentarz